Ses Kısıklığı

Ses kısıklığına sahip olmak kişinin kimliğini ruhunu ve hayatını daraltan bir durumdur. Çok önemli hastalıkların habercisi olabilir.

Ses Kısıklığı Neden Olur?

Ses üreten organ olan ses tellerinin çalışmasını etkileyen herhangi bir durum ses bozukluğuna neden olabilir. Akciğer hastalıkları, ses telindeki değişiklikler ve boğazımızdaki hastalıklar ses kısıklığı yapabilir. Ses kısıklığı bu hastalıkların tek bulgusu değildir. En yaygın belirti ses kısıklığı olsa da pek çok başka belirti ile de kendini gösterebilir. 

Ses Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

 • Ses kısıklığı veya nefes alma
 • Ses duraklamaları
 • Ses aralığında sınırlılık, ince sesleri çıkartamama
 • Sesin gücünün azalması
 • Bağıramama, yüksek sesle konuşmada güçlük
 • Gürültülü yerlerde sesini duyurmakta zorlanma
 • Uzun süreli kullanımdan kaynaklanan ses "yorgunluğu" veya rahatsızlık ve bozulma
 • Konuşurken nefesin yetmemesi
 • Geçmeyen inatçı öksürmek 
 • Sık sık boğazı temizlemek
 • Nefes almada güçlük
 • Yutma güçlüğü

Özellikle sigara içenlerde iki haftadan uzun süren ses kısıklığı veya yukarıda saydığımız belirtiler oluşursa, ses teli hastalıkları konusunda eğitim almış bir hekim tarafından değerlendirilmelidir.

Ses bozukluklarının etkisi herkesi farklı düzeylerde etkileyebilir; Bir kişi için önemli olan bir konu, bir başkası için önemsiz olabilir. Bu farklılığın bir kısmı kişinin beklentilerinden kaynaklanmaktadır, ancak önemli bir faktör de sesi hayatında nasıl kullandığı, sesine ne kadar ihityaç duyduğudur.

Kimlerde Ses Kısıklığı Olur?

Sahne sanatçıları, öğretmenler, avukatlar, satış görevlileri ve müşteri hizmetleri personeli, yöneticiler ses bozukluklarını en sık yaşayan mesleklerdir.

Ses teli muayenesinde farklı muayene teknikleri bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ses tellerinin dalgalanmasını görmemizi sağlayan stroboskopi denen özel endoskopi tekniğidir. Ses tellerindeki her problemi gerçek anlamda tanıyabilmek ancak stroboskopi muayenesini bu konuda uzmanlaşmış birinin değerlendirmesi ile mümkündür. Bu endoskopi hastalarda ağızdan ve/veya burundan yapılabilir. Burada önemli olan kişiye uygun yöntemin seçilebilmesidir.

Ses tellerinde bulunan hastalıklara karşı farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri ana gruplar olarak şunlardır. **İlaç tedavisi, ses terapisi, mikroskopik ses teli ameliyatı, ses teli dolgusu, ses teli botoksu, ses teli lazer ameliyatı ve ses teli implantı ameliyatı**dır. Bu ameliyatların bir kısmı genel anestezi altında yapılırken bir kısmı da lokal anestezi altında yapılır. Bu ameliyatlarla ilgili detaylı bilgi için bağlantılara tıklayabilirsiniz.

Ses Kısıklığına Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Ses kısıklığına neden olan tıbbi durumlara ise aşağıda bulabilirsiniz.

Ses Kısıklığı

Başlamaya hazır mısın?

Ses Kısıklığı için doktora sor.

Doktora Sor
Ergin Zengin

Son derece özenli ve kontrol altında bir ameliyat geçirdik. Eğitimi, bilgisi, başarısı ile işinde oldukça profesyonel ve güler yüzlü. Ameliyat gününden bu güne kadar oldukça düzenli, ayrıntılı incelemelerle ilerledik.Necati bey ve ekibi sayesinde kanser sürecini atlattık. Tekrardan çok teşekkür ederiz. Başarıları daim olsun.

Yasemin Yorulmaz

Sağ tiroid bezimde nodül olması sebebiyle ameliyat olmuştum buna bağlı sağ ses telim çalışmıyordu. Necati Bey en uygun tedavinin ses teli dolgusu olduğunu söyledi. Ona güvenerek ses teli dolgusu yaptırdım. Benim mesleğim öğretmenlik olduğu için işime devam edebilmek adına sesimin iyi olmasına ihtiyacım vardı. Necati Bey sayesinde çok daha rahat konuşuyorum ve sesim kendi sesime çok yakın çıkıyor. İşlem sonrasında da çok ilgili bir doktor, ben İstanbul dışında yaşamama rağmen çok ilgiliydi ses kayıtları ile sürekli sesimi kontrol altına aldı. İşinde çok başarılı bir doktor güvenerek kontrole gidebilirsiniz.

Çiğdem Kırca

Tek kelime ile mükemmel bir doktor.. Bilgisi anlayışı hastaya karşı kibarlığı ile.... Benim için büyük bir şans oldu Necati beyle karşılaşmak. Hastalığımla ilgili tam detaylı bilgi sahibi oldum sayesinde... Yapılan işlem sonrası sesimle ilgili sorun yaşamıyorum artık. Tüm emeği için tsk ederim kendisine.

Yakuphan Kaya

Alanında yetkin bir doktor olmasının yanı sıra son derece kibar ve hastalarına önem veren bir beyefendi. Spazmodik disfoni rahatsızlığım sebebiyle başarlı bir şekilde botoks enjeksiyonumu gerçekleştirdi ve sağlığıma kavuştum. Kendisine çok teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.

Arzu Çalasın

Merhabalar, Necati Hocayla iyi ki yolum kesişmiş. Ses telimdeki problemi çözdü. Benim ses teli problemim 2015 te başladı. Farklı doktorlara gittim lakin geçici çözüm odaklı ilaçlar önerdiler onlarda çözüm olmadı hatta bir doktor şan eğitimi almam gerektiğini belirtti :) Bir gün doktor araştırırken Necati bey çıktı ve böylece benim içinde çok büyük bir şans oldu. Ses telimde oluşan 2 kist iki operasyonla başarılı bir şekilde tedavi edildi. Hayatımda bir dönüm noktası oldu. İyi ki Necati hocayla karşılaşmışım, hastasını dinleyen özverili bir hekim tekrar çokkk teşekkür ederim Hocam.

Rıdvan Aslantürk

Kabus gibi geçen 4 yılı aşkın bir süre sonunda Rabbim Necati Bey'le karşılaşmayı nasip etti. Yıllar sonra hocamın sayesinde eski sesime kavuştum. Hastalara olan ilgi, alaka, mütevazi ve hoş görülüğü ile harika bir kişiliğe sahip ve sahip olduğu bilgiler çok kıymetli oldu benim için. Dilerim en iyi kişilerle karşılaşırsınız hayat boyunca. Sizlere sonsuz şükran ve saygılarımı sunuyorum kıymetli hocam.

Oktay Öz

Necati Bey'e ses teli dolgusu operasyonu oldum ve çok başarılı geçti. Çok sıcak kanlı ve hastalarıyla bu kadar ilgilenen bir doktor daha görmedim çok müthiş bir insan gözünüz kapalı güvenebilirsiniz.

Dolunay Ezel YAHŞİ

Gerçekten işinde başarılı bir doktor. Hastalarıyla tüm süreçte ilgileniyor. Doğru bir şekilde kullanamadığım sesimi çok yumuşak bir sese dönüştürdü. Ses takliti yeteneklerimden birşey kaybetmedim. Şarkı söyleyebiliyorum artık :) ameliyat öncesi oldukça endişeliydim. Ameliyathanede uyumadan önce Doktor nerde diye sordum. Hemşire şimdi gelir dedi. Onu görmeden uyumak istemiyorum dedim. Onun gülümsemesini görünce gerçekten endişem kayboldu. Çünkü genç bir doktor olmasına rağmen işinde dikkatli ve ilgiliydi. Ameliyat sonrasında 2 kez daha gittim ve herşey yolundaydı.şimdi tekrar kontrol için gideceğim. Ben onu unutmuştum ama o hastalarının sağlığı için geri onları arayıp kontrollerini yapıyor. Hayatımda gerçekten sevildiğimi hissettiren nadir insanlardan.

Şirin Yeşilyurt

Öncelikle dudak dolgusu işlemini ilk defa yaptıracağım için nasıl olur diye biraz tedirgindim açıkçası. Ama sonuç çok doğal, harika oldu. Botoks işleminden de her seferinde çok memnun kalıyorum. Tuhaf mimiklerim olmadan çizgilerim de harika açılmalar oluyor. Yorumlarımı yazarken yüzümde tebessüm olduğunu farkettim. İlgili, işinde çok başarılı bir doktora yüzümü emanet ettim. Şanslı olduğumu düşünüyorum. Çok Çok tesekkür ederim Dr. Necatı Enver.