Baş Boyun Hastalıkları

Baş Boyun Hastalıkları

Baş Boyun Hastalıkları

Baş boyun kanserleri, baş, boyun ve çene bölgesinde oluşan kanser türleridir. Baş boyun kanserleri, birçok farklı belirtiyle kendini gösterebilir. Bunlar arasında ağızda veya boğazda ağrı, yutma güçlüğü, ses kısıklığı, nefes darlığı, boyunda şişlik, kulakta ağrı, çene ağrısı ve kilo kaybı gibi belirtiler yer alabilir. Bu belirtiler, başka sağlık sorunlarından da kaynaklanabilir, ancak aynı zamanda baş boyun kanserlerinin belirtileri de olabilir. Eğer bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaşıyorsanız, mümkün olan en kısa sürede bir KBB hekimine başvurmanız önerilir. Unutmayın, erken teşhis kanserin tedavisinde hayati önem taşır.

Ses Teli Kanseri (Gırtlak Kanseri)

Ses teli kanseri, vokal kordlarını etkileyen bir kanser türüdür. Bu kanser türünün belirtileri arasında ses kısıklığı, öksürük, boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü yer alır. Eğer bu belirtileri yaşıyorsanız, bir doktorla görüşmelisiniz. Erken teşhis edildiğinde, ses teli kanseri tedavisi başarılı olabilir.

Tedavi seçenekleri arasında endoskopik lazerle ameliyat ve açık ameliyatlar yer alır. Endoskopik lazerle ameliyat, kanserli dokuyu lazer ışınları kullanarak çıkarmayı içeren minimal invaziv bir prosedürdür. Bu yöntem, yalnızca küçük tümörler için uygun olabilir. Daha büyük tümörlerde, açık ameliyatlar gerekebilir.

Dil Kanseri

Dil kanseri, dilin herhangi bir bölgesinde oluşabilen bir kanser türüdür. Bu kanser türünün belirtileri arasında ağızda ağrı, yutma güçlüğü ve dilde beyaz veya kırmızı lekeler yer alır. Tedavi seçenekleri arasında ameliyat, radyoterapi ve kemoterapi yer alır.

Boğaz kanserleri, boğazın herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilen kanser türleridir. Belirtileri arasında ses kısıklığı, öksürük, yutma güçlüğü ve boyunda şişlikler yer alır. Tedavi seçenekleri arasında radyoterapi, kemoterapi ve cerrahi müdahaleler yer alır.

Tiroid Kanseri

Tiroid kanseri, tiroid bezi hücrelerinde oluşan bir kanser türüdür. Belirtileri arasında boyunda şişlik, yutma güçlüğü ve nefes darlığı yer alır. Tedavi seçenekleri arasında ameliyat, radyoterapi ve kemoterapi yer alır.

 

Yukarıda bahsedilen belirtilerden herhangi biri veya birkaçıyla karşılaştığınızda, mümkün olan en kısa sürede bir KBB hekimine başvurmanız önerilir. Baş boyun kanserleri erken teşhis edildiğinde tedavi şansı daha yüksek olduğundan, belirtileri fark ettiğinizde ertelememelisiniz. Ayrıca, bu alanda uzmanlaşmış bir KBB hekimi, kanserin tipine ve evresine göre en uygun tedavi seçeneklerini belirleyebilir ve tedavi sürecinde size yardımcı olabilir. Unutmayın, erken teşhis, baş boyun kanserleriyle mücadelede en önemli faktörlerden biridir ve sağlığınız için bu konuda ciddiye almanız gerekmektedir.

Baş Boyun Hastalıkları

Başlamaya hazır mısın?

Baş Boyun Hastalıkları için doktora sor.

Doktora Sor
Gözde Meşe

Boyun Mr sonrası fark edilen Tiroglossal Kanal Kisti rahatsızlığımdan dolayı Değerli Hocam, Doç.Dr.Necati Enver ile yollarımız kesişti. Kendisine cevap alacağımı düşünmeden mesaj yazdım ve çok kısa bir sürede dönüş sağladı inanamadım. :) Rahatsızlığımdan bahsettim ve detayları ile beni bilgilendirdi ve ilk fırsatta randevu aldım. Görüşme sonrası anladım ki; Mesleğinde ve Branşında bilgili, deneyimli, başarılı bir hekim vardı karşımda. Kısa bir zaman sonra ise ameliyatımı başarıyla değerli ekibiyle gerçekleştirdi. Her şeyden önemlisi insani yönünü takdir ediyorum. Güler yüzüyle, sorduğumuz sorulara açıklıkla cevap vermesiyle, hastalarıyla rahatlıkla iletişim kurmasıyla çok başarılı buluyorum kendisini. Emeklerinizden ve göstermiş olduğunuz özveriden ötürü Sn.Doç.Dr.Necati Enver Hoca'ma ve değerli ekip arkadaşlarına çok teşekkür ederim. Sizi tanıdığım için kendimi çok şanslı hissediyorum, iyi ki varsınız. Başarılarınızın devamını dilerim. Ameliyat sonrası taburcu olduktan sonra bile durumunuzu merak edip sizinle iletişim kuran bir ekip var, daha ne olsun :) Tek kelimeyle mükemmel bir hekim. Kesinlikle tavsiye ediyorum, gönül rahatlığı ile Necati Hoca'ma başvurabilirsiniz.