.

Ses Terapisi Nedir?

Ses terapisi, ses bozukluğu olan kişilerin ses davranışlarını değiştirmesine ve ses tellerindeki sorunları iyileştirmesine yardımcı olan davranış ve egzersiz temelli bir tedavi yöntemidir. Ses terapisi bazen de var olan ses sağlığını korumak ve bir ses bozukluğunun oluşmasının önlemek için de kullanılabilir.

Sesiniz Nasıl Oluşur?

Konuştuğumuzda, hava ciğerlerinizden nefes borunuza (trakea) ve gırtlağınıza doğru hareket eder. Gırtlağınızın içinde iki ses teli bulunur (ses kıvrımları da denir). Bu esnek kaslar, içinden hava geçerken titreşir. Titreşimler, sesinizin karakteri olan ses dalgalarını üretir. Tipik olarak, ses telleriniz net bir ses üretmek için birlikte titreşir. Ses telleriniz uyumsuz titreştiğinde veya tam olarak açılmadığında veya kapanmadığında ses bozuklukları meydana gelir.

Kim Ses Terapisine İhtiyaç Duyar?

Ses Terapisi Ne Zaman Yapılır?

Ses terapisi ses bozukluklarında kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Ses kısıklığınız olduğunda öncelikle bir kulak burun boğaz hekimi tarafından muayene edilmelisiniz. Yapılan detaylı muayene sonunda varılan tanıya ve kişisel özellikleriniz dikkate alınarak doktorunuz size ses terapisi almanızı önerebilir. Ses terapisi uygun tanılı hastalarda tek başına tedavi edici olabilir. Ses teli ameliyatı olan hastalara ameliyat sonrası dönemde daha hızlı iyileşmeleri için de ses terapisi önerebiliyoruz.

Ses Terapisi Nasıl Yapılır?

Ses terapisinde amaç hastanın ses telleri ve ses hastalığı ile ilgili temel bir bilgiye sahip olması, onu nasıl koruyup sağlıklı tutabileceğini bilmesi, ve sesini iyileştirecek egzersizleri öğrenerek uygulayabilir hale gelmesidir. Ses terapisi genelde 30՟45dk süren seanslar halinde yapılır. Kişisel faktörlere göre değişiklik göstermekle birlikte terapi sıklıkla 4՟8 seans sürer.

Ses Terapisi

Başlamaya hazır mısın?

Ses Terapisi için doktora sor.

Doktora Sor