.

Ses Teli Kanseri Ameliyatı

Ses Teli Kanseri

Ses Teli Kanseri Nedir?

Ses teli kanseri, çok yavaş başlayan ve erken dönemde yarattığı ses kısıklığı sayesinde erken tanısı konabilen bir kanserdir. Tanısın erkenden konulabilmesi, uzun süre vücutta başka bir alana sıçramaması tedavisi açısından büyük bir avantajdır. Ama ses telleri gibi küçük ve çok kritik bir yerde yerleşmiş olması tedavinin nasıl yapılacağının önemini arttırır.

Ses Teli Kanserinde Görülen Belirtiler Nelerdir?

Ses teli kanseri,

Ses kısıklığı Boğazda takılma hissi Tükrükte kan olması Nefes darlığı Yutma güçlüğü gibi belirtilerle başvurur.

Yapılan ses teli muayenesi sonucu eğer şüpheli doku görülürse ameliyat en yakın zamanda planlanmalıdır.

Ses Teli Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın erken dönemlerinde ağız içinden endoskopik olarak lazer yardımıyla ameliyat yapılabilir. İlerlemiş hastalıklarda bazen açık ameliyatlarla da tedavi yapabiliyoruz.

Radyoterapi de tedavi de kullanılan bir yöntem olmakla birlikte, hastaların lezyonları, tedavinin ve tedavi olmamamanın riskleri hep birlikte değerlendirilerek bu karar alınmalıdır. Radyoterapi alan ve fayda görmeyen hastalarda yapılabilecek cerrahilerin başarısı azalabileceği için hasta seçimi ve doğru tedavi yönteminin seçimi hayati öneme sahiptir.

Ses teli kanseri zamanında tanı konup tedavi edilirse %95lere varan şifa şansının olduğu bir hastalıktır. Bu nedenle eğer ses kısıklığınız olursa özellikle de sigara içiyorsanız en yakın zamanda ses teli - gırtlak kanseri alanında uzmanlaşmış bir KBB hekimine başvurunuz.

Ses Teli Kanseri Ameliyatı

Başlamaya hazır mısın?

Ses Teli Kanseri Ameliyatı için doktora sor.

Doktora Sor