.

Ses Teli İmplantı Ameliyatı

Ses teli İmplantı Nedir? (Tiroplasti) (Medializasyon laringoplasti) Nedir?

Ses teli İmplantı Յ Medializasyon laringoplasti)(eski adıyla tiroplasti) tek taraflı ses teli felci için yapılan bir cerrahi bir tedavidir. Felçli veya zayıf ses telinize bir implant yerleştirerek ses tellerinin birine yaklaşması sağlanır.Bu sayede de daha iyi bir ses kalitesi sağlanmış olur.

Kimler Ses Teli İmplantına (Medializasyon Laringoplasti) İhtiyaç Duyar?

Bazı kişilerde ses teli felci nedeniyle hafif ses bozukluğu olabilir. Bu kişiler cerrahi müdahale olmadan ses ihtiyaçlarını karşılıyor olabilirler. Cerrahınız, semptomlar şiddetli, yaşamı bozucu veya potansiyel olarak yaşamı tehdit edici olduğunda ameliyat önerebilir. Genel olarak, işinizin ve yaşamınızın ses taleplerini karşılamakta zorlanıyorsanız, ses teli implantı ameliyatı sesinizi geri kazanmada çok etkili bir tedavidir.

Tek Taraflı Ses Teli Felcinin Belirtileri Nelerdir?

Ses teli felcinin belirtileri şunları içerir:

  • Kronik öksürük.
  • Yutma güçlüğü (disfaji) veya boğulma.
  • Sık boğaz temizleme.
  • Ses kısıklığı.
  • Konuşurken veya aktivite yaparken nefes darlığı.

Ses Teli İmplantı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ses teli implantı işlemi ameliyathanede gerçekleşen cerrahi bir işlemdir. Hastalar ameliyat sırasında sakinleştiriciler yardımıyla uyutulur. Tek taraflı ses teli felcini tedavi etmek için yapılan ses teli implantı ameliyatı sırasında Boynunuzda küçük bir kesi yapılır ve ses tellerinizin içinde yerleştiği adem elması kıkırdağı(tiroid kıkırdak) bulunur. Bu kıkırdak üzerine küçük bir pencere açılıp implant oradan ses tellerinin arkasına yerleştirilir. Bu esna da sesinizi dinleyerek ideal yer ve büyüklükte bir implant yerleştirir. Ses teli implantı kalıcı mıdır?

Ses teli implantı ameliyatının etkisi kalıcıdır. Ameliyat sırasında kullanılan implantlar GORTEX veya Silikon yapıda olabilir. İki madde de vücudumuzda yıllarca kalabilir. İmplantların değişitirilmesi, ameliyatın yenilenmesi gerekmez.

Ses Teli İmplantı Ameliyatı (Medializasyon Laringoplasti) Sonrası İyileşme Ne Kadar Sürer?

Sıklıkla Aynı gün taburcu edilirsiniz veya bir gece hastanede kalırsınız. Birkaç gün sesinizi dinlendirmeniz gerekecektir, ancak tamamen sessizlik gerekli değildir. Bir hafta sonra tüm normal iletişiminize devam edebilirsiniz. Genelde ameliyat sonrasında ağrının az olduğu ve hastaların kolaylıkla tolere ettiği bir ameliyattır.

Ses Teli İmplantı

Başlamaya hazır mısın?

Ses Teli İmplantı için doktora sor.

Doktora Sor
  • Ameliyat süresi: .