.

Ses Teli Dolgusu

Ses Teli Dolgusu (Enjeksiyon Laringoplasti) Nedir?

Ses teli dolgusu, ses kısıklığı ve yutma güçlüğü tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Dolgu maddesi enjeksiyonu ile ses tellerinin ihtiyacı olan hacim ve kütle yerine konulması hedeflenmektedir.

Ses Teli Dolgusu Hangi Şikayet Nedeniyle Yapılıyor?

Ses teli dolgusu pek çok şikayeti iyileştirmek için kullanılabilir.

Ses kısıklığı Ses güçsüzlüğü Ses zayıflığı Konuşurken nefessiz kalmak Su içerken öksürük, boğaza kaçması Yutma güçlüğü Bağıramamak Sesini duyuramamak

Ses Teli Dolgusu Kimlere Uygulanır?

Ses tellerinin tam fonksiyon gösterebilmesi için uç uca tam olarak kapanabilmesi gerekir. Ses tellerinin kapanmasının bozulduğu ses teli felci ses teli dolgusunun en sık yapıldığı hastalardandır. Buna ek olarak Ses teli oluğu (sulkus vokalis), ses telinde yaşlanma sonrasında oluşan güç ve hacim kaybı (presbilarinks) veya farklı nedenlere bağlı ses telinin incelmesi dolgunun kullanılabildiği diğer durumlardır.

Bunlar dışında pek çok nedenle ses dolgusu yapılabilir.

Geçmeyen inatçı öksürük Ses teli granülomu Ses teli kanseri sonrası ses kısıklığı Yutma güçlüğü Zayıf ses (güçsüz ses kalitesi) İnce ses Ses teli tremoru

Ses Teli Dolgusunun Etkisi Geçici midir?

Ses teli dolgusu için kullanılan pek çok materyal vardır. Bu materyallerin vücutta ne kadar kalacağı vücudun bu maddelere karşı olan tepkisiyle ilişkilidir. Geçici etkiye sahip dolgu maddelerini etkinin geçici olmasını istediğimiz durumlarda kullanırız. Ama kalıcı etkiye ihtiyacımız olduğunda ise buna uygun materyaller kullanılabilir.

Ses Teli Dolgusu Yapılırken Anestezi Uygulanıyor mu?

Ses teli dolgusu hem poliklinik şartlarında anestezisiz olarak, hem de genel anestezi altında ameliyathanede yapılabilir. Dolgunun hangi şartlarda uygulanacağına hastanın genel durumu, hangi hastalık için uygulandığı gibi değişik parametreler göz önünde bulundurularak karar verilir.

Poliklinik şartlarında anestezisiz uygulama sıklıkla bizim ve hastaların ilk tercihi olmaktadır. İşlem süresinin kısa olması, işlem maliyetinin düşük olması, hastanede yatış veya ameliyat hazırlığı gerektirmemesi nedeniyle pek çok ses teli dolgusu bu şekilde yapılmaktadır.

Ses Teli Dolgusu

Başlamaya hazır mısın?

Ses Teli Dolgusu için doktora sor.

Doktora Sor