Ses Kalınlaştırma (Tip 3 Tiroplasti (Relaksasyon Trioplasti)

Ses Tonumuz (Kalınlık - İncelik ve Ses Tınısı ) Nasıl Oluşur?

Ses tellerimiz akciğerlerimizden gelen havayla titreşir ve bir ses oluşturur. Sesin tonunu, tınısının oluşmasında ses telleri dışında başka yapılar da görev alır. Ses tellerimizin oluşturduğu ses dalgaları boğazımız, dilimiz, dişlermimiz damağımız gibi yapılara çarparak şekillenir. Bu sayede bir orkestranın çok sesli bir eseri gibi birden fazla sesi içeren kompleks ama harmonik bir ses oluşur. Bu harmoni sesimizin tınısının temelidir. 

Ses tellerimizin hangi hızla titreştiği sesimizin incelik kalınlığını belirler. Hızlı titreşen ses teli ince bir ses üretirken yavaş titreşen bir ses teli kalın ses üretir. Bu titreşim hızı ses teline yönelik özel endoskoplarla ve yapılan ses analizleriyle ölçülebilir. Eğer ses tellieri 80-140 aralığında titireşirse erkek sesi olarak, 180-240 aralığında titreşirse kadın sesi

Ses Kalınlaştırma Nedir?

Sesin var olan cinsiyetle, görüntüyle, imajla, vücut yapısıyla uyumsuz olarak ince olması günlük hayatta kişiyi pek çok açıdan etkiler. Hastalar sıklıkla sesleri nedeniyle özellikle telefonda kadın olarak algılanır. Banka, polis çağır merkezi görüşmelerinde hanım efendi olarak hitap edilir ve bazen de müşteri temsilcileri tarafından kişinin kendisi olmadığı gerekçesiyle işlemleri yapılmaz.

Özellikle sunum yapması gereken, işi konuşmaya ve iletişim kurmaya dayalı mesleklerdeki hastalarımız iş hayatlarında da sorunlar yaşar. Terfilerde gecikme olur, istedikleri pozisyonlarda çalışamazlar. Buna ek olarak zaman zaman cinsel yönelimlerinin olduğundan farklı olabileceği ile ilgili kaygılar da hastalarımızın kurmaya çalıştıkları romantik ilişkilerini olumsuz etkileyebilir.

Ses Kalınlaştırma Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Yukarıda sayılan sorunların bir veya bir kaçını yaşayan tüm hastalara ses kalınlaştırma yapılabilir. Hemen her zaman ses kalınlaştırma ameliyatını erkek hastalara yapsak da zaman zaman çok ince sesli kadın hastalarımıza veya hormon tedavisi yetersiz kalmış transgender erkek hastalarımıza da bu tedaviyi uygulayabiliyoruz.

Ses Kalınlaştırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ses kalınlaştırma ameliyatı ses tellerinin gerginliği azaltılarak sesin daha kalın, düşük frekanslı olarak algılanmasını sağlayan cerrahi tedavilerdir. İşlem sırasında ses tellerinin yapıştığı kıkırdak olan adem elması kemiği(tiroid kıkırdak) yeniden şekillendirilir. İşlem lokal anestezi altında yapılır çünkü hastanın sesini duyarak ideal sesin sağlanması kritiktir. 

Ses Kalınlaştırma Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Ses kalınlaştırma ameliyatı ağrılı bir ameliyat değildir ve ameliyat sonrasında hastanede kalınmaz. Ses kalınlaştırma ameliyatından sonra 5-7 gün sesin sınırlı kullanılması önerilir. Sonrasında ses terapisi desteği ile hasta yeni sesini hayatta nasıl kullanacağını öğrenir. İyileşmenin tamamlanması ve “yeni sesin” tam oturması için 3-5 ay gibi bir süre gerekebilir.

Ses incelteme ameliyatları, sıradan ses teli cerrahileri değildir. Bu nedenle de ses hastalıkları ve cerrahisinde deneyimli bir KBB uzmanı tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde onarılamaz sorunlara neden olabilir. 

 

 

Ses Kalınlaştırma Ameliyatı

Başlamaya hazır mısın?

Ses Kalınlaştırma Ameliyatı için doktora sor.

Doktora Sor
  • Ameliyat süresi: 1 saat
  • Ameliyat şekli: Boyundan 2cmlik bir kesi ile
  • Anestezi: Lokal Anestezi
  • Yatış: Aynı gün taburcu (Ameliyattan 4 saat sonra)
  • İşe ne zaman dönülür: 5 gün sonra
  • Tam iyileşme süresi: 1 ay
  • Kalıcılık süresi: Ömür boyu