.

Öksürük Terapisi (Nefes Terapisi)

Kronik öksürük, birçok insanın hayatını etkileyen bir sağlık sorunudur ve çoğu zaman altta yatan bir tıbbi durumun belirtisi olabilir. Ancak, tıbbi tedavilerin yanı sıra ilaç dışı yöntemler de bu durumun tedavisinde yardımcı olabilir.

Öksürük terapisi diğer adıyla nefes terapisi, ilaç tedavileriyle birlikte veya ek olarak detaylı bir klinik değerlendirme sonrasında yapılabilir. Bu tedavi öğretilen ve öksürük dürtüsünü kontrol etmeye yardımcı olan bir tekniktir. Solunumun yeniden eğitilmesi veya öksürük bastırma fizyoterapisi gibi farklı isimlerle anılan bu teknik, uzmanlar tarafından öğretilmektedir. Yapılan çalışmalar, mevcut tıbbi tedavileri deneyen ve başarısız olan hastaların %80'ine kadarının bu tür bir eğitimden yararlanabileceğini göstermektedir.

Bu terapi, hastanın öksürük durumuna göre uyarlanmaktadır. Hastanın öksürük nedenlerini belirlemek ve öksürük dürtüsünü kontrol etmek için öksürük tetikleyicileri üzerinde çalışılmakta, kas gerginliği disfonisi ve paradoksal ses kıvrımı hareketi gibi fonksiyonel bozuklukları tedavi etmek de dahil olmak üzere, birlikte ortaya çıkan diğer bozukluklara tedaviyi içermektedir. Hastaların öksürüklerini bastırmanın güvenli olduğunu ve üretken olmayan öksürüklerin hiçbir faydası olmadığını ve hatta olumsuz yan etkileri olduğunu anlamaları gerekmektedir. Ayrıca, öksürük aşırı duyarlılığının neden olduğu öksürüklerin farkında olmaları da önemlidir.

Nefes Terapisi, birçok kronik öksürük hastası için faydalı olabilecek az bilinen ve az uygulanan bir tedavi yöntemidir. Doğru şekilde uygulandığında hastaların öksürük dürtüsünü kontrol etmelerine ve yaşam kalitelerini artırmalarına yardımcı olabilir.

 

Öksürük Terapisi (Nefes Terapisi)

Başlamaya hazır mısın?

Öksürük Terapisi (Nefes Terapisi) için doktora sor.

Doktora Sor