Nefes borusu, ses tellerimizin hemen altında bulunan ve akciğere kadar uzanan hayati öneme sahip bir organdır.

Nefes Borusu Darlığında Ameliyat Tedavisi Etkili mi?

Nefes borusu, ses tellerimizin hemen altında bulunan ve akciğere kadar uzanan hayati öneme sahip bir organdır. Nefes borusunda oluşabilecek darlıklar, hastalarda nefes almada güçlük,  öksürürken zorlanma, boğulma hissi, horlama, nefes alırken ince bir ses çıkması gibi belirtilere neden olur. 

Nefes borusu darlığının en önemli nedeni uzun süre yoğun bakımda entübe olarak kalmaktır. Özellikle SARS COVID-19 döneminde nefes borusu darlığı nedeniyle başvuran hasta sayısı çok artmıştır. Bunun yanında romatolojik hastalıklar, kimyasal gazlar, kısa süreli entübasyonlara (ameliyatlar) bağlı olarak da olabilir. Nadiren haftaya tam bir neden olmadan da nefes borusu darlığı oluşabilir.

Nefes borusu da ağırlıklarını öncelikle ağız içerisinden endoskopik olarak tedavi ediyoruz. Balonla genişletme olarak ifade ettiğimiz bu ameliyat hastalarının daha rahat nefes almasını ve nefes sporlarının genişlemesini sağlar. Tekrarlayan endoskopik işlemler sonrasında nefes borusu darlığı devam eden kişilerde nefes borusunu açık olarak onarmak kaçınılmaz olur. Yapılan açık bir ameliyatla nefes borusunun bozuk olan kısma çıkartalım sağlam kısımları uç uca dikilir. Bu işlem sonrası hastların büyük kısmı sorunsuzca normal hayatına dönebilirler. Bu ameliyatlara rağmen hastalığı tekrar eden kişilerde stent adı verilen silikon destekler kullanılarak hava yolu açık tutulmaya çalışılır.

Bu tedaviler öncesinde eğer trakeostomi açılmışsa amaç hastanın kalıcı olarak trakeostomiden kurtulmasıdır. Pek çok hastamızda bunu başararak onları normal hayatlarına geri döndürebiliyoruz.

Nefes Borusu Darlığı Ameliyatı

Başlamaya hazır mısın?

Nefes Borusu Darlığı Ameliyatı için doktora sor.

Doktora Sor