Ses tellerimiz adem elması kemiği içinde yerleşmiş bir parmak boğumu büyüklüğünde küçük yapılardır. Bu yapılara ulaşmak ve hassas işlemleri yapmak için mikroskopik ses teli ameliyatları kullanılır. Mikroskopik denmesinin en önemli çok hassas ve özenli olunması gereken bu ameliyatların yüksek büyütme altında mikroskoplar kullanılarak yapılmasıdır.

Kimlere Mikroskopik Ses Teli Ameliyatı Yapılabilir?

Pek çok ses teli hastalığında mikroskopik ses teli ameliyatı yapılabilir. Sıklıkla ses tellerinin yapısal hastalıklarında tercih edilirler.

Aşağıdaki hastalıklarda mikroksopik ses teli ameliyatı yapılabilir.

- Ses teli polibi

- Ses teli kisti

- Ses teli nodülü

- Sigara ödemi (Reinke Ödemi) (Sigara polibi)

- Sulkus Vokalis (Ses teli oluğu)

- Ses teli yapışıklığı (Glottic Web)

- Ses teli granülomu

Mikroskopik Ses Teli Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mikroskopik ses teli ameliyatı her zaman ameliyathane şartlarında ve genel anestezi(narkoz) altında yapılır. Ağız içinden girilip ses tellerine ulaşılır ve mikroskop ile görülebilir hale getirilir. Ameliyat sırasında uzun çok hassas uçlu aletlerle cerrahi işlem yapılır. Genelde 1-2 saat kadar süren kısa ameliyatlardır. 

Mikroskopik Ses Teli Ameliyatı Sonrasında İyileşme Nasıldır?

Mikroskopik ses teli ameliyatı her ne kadar ince motor becerisini gerektiren Özenli ve sabırlı çalışmayı gerektiren ameliyatlar olsa da hastalar için konforlu cerrahilerdir. Hastalar ameliyattan sonraki bir kaç saat içinde taburcu olabilirler. Ağız içinden çalışılması gerektiği için ameliyat sonrası boğazda hafif ağrı izlenebilir. Ama pek çok hastamızın ağrı kesici almasına gerek bile kalmaz.

Hastalarımızın tedavi sonrası bir kaç gün seslerini dinlendirmesi iyileşme için en kritik basamaktır. Sonrasında da kademeli olarak ses kullanımı önerilir. Hastalar bu iyileşme döneminde ses terapisinin de desteği ile bir kaç hafta içinde seslerini tam olarak kullanabilir hale gelirler.

 

 

Mikroskopik Ses Teli Ameliyatı

Başlamaya hazır mısın?

Mikroskopik Ses Teli Ameliyatı için doktora sor.

Doktora Sor
  • Ameliyat süresi: 1-2 saat
  • Ameliyat şekli: Mikroskopik - Endoskopik(Ağız içinden)
  • Anestezi: Genel Anestezi
  • Yatış: Aynı gün taburcu(4 saat sonra)
  • İşe ne zaman dönülür: 7.gün
  • Tam iyileşme süresi: 1-3 ay
  • Kalıcılık süresi: Ömür Boyu