Ses Estetiği

Kişiler eğer seslerinin yaşlarına, cinsiyetlerine, fiziksel görüntülerine hatta iş yaşamındaki konumlarına uygun olmadığını hissetmeleri durumunda bunu değiştirmek isteyebilir.

Ses Estetiği

Sesimizin Nasıl Algılandığı Önemli Mi?

Sesimiz bizi, duygularımızı, enerjimizi daha doğrusu bize ait olan her şeyi tek kelimeyle kimliğimizi karşımızdaki insanlara taşıyan yegane araçtır. Bu aracın nasıl algılandığı bizimle ilgili oluşacak ilk yargıların ne olacağını belirler. Aynı nasıl giyindiğimiz, nasıl göründüğümüz gibi. Ne yazık ki kıyafetimizi, saçımızı, hatta makyaj yardımıyla yüzümüzü değiştirebiliriz ama sesimizi değiştirmenin böyle kolay bir yolu yoktur.

Ses Estetiği Nedir?

Kişiler eğer seslerinin yaşlarına, cinsiyetlerine, fiziksel görüntülerine hatta iş yaşamındaki konumlarına uygun olmadığını hissetmeleri durumunda bunu değiştirmek isteyebilir. Bunu yapmanın en etkili yolu ses estetiğidir. Estetik hem sağlığı, hem uyumu hem de güzelliği içinde barındıran bir kavram. Ses estetiğinde de biz bu kavramların hepsini içerecek değişiklikler yapmayı hedefleriz. Ses sağlığını bozan bir unsur varsa bunun düzeltilmesi ilk aşama olmaktadır. Sesi sağlıklı ama beğeni dışında olduğunda ise ses estetiği gündeme gelir.

Ses Estetiği Nasıl Yapılır?

Başka bir ses sağlığı problemi olmayan birinden ses estetiği ile 2 temel değişiklik yapabiliyoruz. Bunlardan biri sesin daha ince olmasını sağlayana ses inceltme ameliyatları, öbürü de ses kalınlaştırma ameliyatları. Bu ameliyatlar ses telleri ve etrafındaki dokularda değişiklik yaparak sesin değişmesini sağlarlar. Bu ameliyatların bazıları genel anestezi altında bir kısmı ise lokal anesteziyle yapılır. Ameliyat sırasında hangi yöntemin veya tekniğin kullanılacağı kişinin durumuna göre değişiklik gösterir.

Bu ameliyatların nasıl yapıldığı ve hangi hastalar için uygun olduğuyla ilgili bilgi için aşağıdaki bağlantılara tıklayabilirsiniz.

Ses Estetiğini Kimler Yapar?

Ses teli ameliyatları, kulak burun boğaz uzmanları tarafından yapılan işlemlerdir. Bu yapıların anatomisi ve fizyolojisine hakim olmak ve ameliyat sonrasında en iyi sonucu almak için bu bölgenin ameliyatlarında tecrübeli olmak esastır. Ses estetiği ise sıradan ses ameliyatlarından daha özgün bir bilgi ve beceri gerektirir. Bu nedenlede bu ameliyatları bu alanda tecrübe sahibi hekimlere olmak önemlidir.

 

Ses Estetiği

Başlamaya hazır mısın?

Ses Estetiği için doktora sor.

Doktora Sor