Doç. Dr. Necati Enver - Ses Kısıklığı, Yutma Güçlüğü, Nefes Darlığı

Dr. Necati Enver, Ses yutma ve nefes hastalıkları konusunda uzmanlaşmış, kariyerini bu hastalıkları araştırmaya ve tedavi etmeye adamış bir KBB hekimidir.

Temasta Ol

Hakkında

Bizi Takip Et

Tiroid (Guatr) Ameliyatı Sonrası Ses Nasıl Etkilenir

Tiroid (Guatr) Ameliyatı Sonrası Ses Nasıl Etkilenir

# Tiroid (Guatr) Ameliyatı Sonrası Ses Nasıl Etkilenir?

 Tiroid ameliyatı günümüzde farklı nedenlerle sık yapılan ameliyatlardan biridir. Bu ameliyat boynumuzun ön tarafında yerleşmiş guatr bezinin boynumuza kısa bir kesi yapılarak çıkartılmasına dayanır. Guatr bezinin hemen arkasında nefes borumuzun yanında seyreden sağda ve solda olmak üzere 2 adet ses teli siniri vardır. Bu sinir ameliyat sırasında istenmeden zarar görebilir. Bu da bu sinirin işlevini geçici veya kalıcı olarak değiştirebilir.

 Tiroid (Guatr) ameliyatı sonrasında oluşabilen ses teli siniri hasarı sonucunda ses telimizin hareketi bozulur. Bu ses bozukluklarına yol açar. Sıklıkla kısık, nefesli, yorgun bir ses oluşur. Sesi istenildiğinde yükseltememe ve gün için seste çabuk yorulma sıklıkla eşlik eder. Bazı hastalarda su gibi akışkan sıvıları tüketirken öksürme, nefes borusuna kaçma gibi sorunlar da görülebilir. Bunların hepsi ses telinin hareketinin bozulması yani ses teli felci olması sonucunda olur.

 Bu durum bazı hastalarda geçici olabilirken bazı hastalarda da kalıcı olabilir. Bu nedenle guatr ameliyatları sonrasında rutin ses teli muayenesi yapılması önemlidir. Ses telinin hareketinin geri gelmesini sağlamak her zaman mümkün olmasa da, ses teline dolgu amaçlı enjeksiyon yapılarak veya ses teli çeşitli materyallerle birbirine yaklaştırılarak sesle ilgili şikayetler büyük ölçüde düzeltilebilir.

 Özet olarak guatr ameliyatı sonrası bir kulak burun boğaz hekimine ses telleriniz için muayene olmayı ihmal etmeyin. Bu ameliyat sonrası ses problemleri olabilir. Bu durum tespit edildiği takdire kolaylıkla tedavi edilebilir. 

 Dr. Necati Enver

Bu gönderiyi paylaş