Doç. Dr. Necati Enver - Ses Kısıklığı, Yutma Güçlüğü, Nefes Darlığı

Dr. Necati Enver, Ses yutma ve nefes hastalıkları konusunda uzmanlaşmış, kariyerini bu hastalıkları araştırmaya ve tedavi etmeye adamış bir KBB hekimidir.

Temasta Ol

Hakkında

Bizi Takip Et

Ses Teli Yapışıklığı

Ses Teli Yapışıklığı

Ses tellerinin görevi açılıp kapanarak nefes almamızı ve konuşmamızı sağlamaktır. Eğer ses telleri birbirine yapışırsa, nefes almada güçlük ses kısıklığı gibi problemler ortaya çıkar. Ses teli yapışıklığı pek çok nedeni vardır. Doğuştan olabileceği gibi kanser ameliyatları, ışın tedavisi, kimyasal gazlar ve dumana bağlı ses tellerinde yapışıklık olabilir. Altta yatan neden ne olursa olsun ses teli yakışıklı tedavi edilmelidir.

 Ses teli tedavisi nde kullanılan modern yaklaşım ses tellerinin bir lazer yardımıyla açılması, ve yeniden kapanmasının silikon stentler aracılığıyla engellemesidir. Bu ameliyatları sıklıkla ağız içerisinden endoskopik olarak yapıyoruz. Her ne kadar bu ameliyatlar çok incelik gerektiren zor ameliyatlar olsa da hasta açısından genelde kolay işlemlerdir. Hastalar aynı gün akşam eve tabucu olurlar. Ses telleri arasına yerleştirilen stent üç veya dört hafta sonra oradan alır. 

 Doğru şekilde tedavi edildiğinde ses teli yapışıklıkları tekrar etmez ve kalıcı olarak iyileşebilir. Hastaların bu konuda tecrübeli hekimlere başvurması önemlidir.

Bu gönderiyi paylaş