Doç. Dr. Necati Enver - Ses Kısıklığı, Yutma Güçlüğü, Nefes Darlığı

Dr. Necati Enver, Ses yutma ve nefes hastalıkları konusunda uzmanlaşmış, kariyerini bu hastalıkları araştırmaya ve tedavi etmeye adamış bir KBB hekimidir.

Temasta Ol

Hakkında

Bizi Takip Et

Geğirememe Sendromu (No Burp Syndrome): Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Geğirememe Sendromu (No Burp Syndrome): Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Geğirememe Sendromu (No Burp Syndrome)(Retrograde Cricopharyngeal Dysfunction)

Geğirememe sendromu, her ne kadar yaygın bir durum olmasa da, yaşayanlar için oldukça rahatsız edici olabilir. Bu rahatsızlık, genellikle yeme ve içme sırasında hava yutma sonucu oluşur. Normalde, yediğimiz ve içtiğimiz her şeyle birlikte çok miktarda hava alıyoruz. Gazlı içecekler, su veya herhangi bir gıda tüketirken, bu hava alt sindirim sistemimize doğru ilerler. Ancak, geriye dönük olarak yemek borusundan ağzımıza doğru da çıkar. Yani, geğirmenin bir çeşit hava boşalmasından başka bir şey olmadığını söyleyebiliriz.

Geğirememe Sendromunun Nedenleri

Fakat, bu doğal süreci bazı insanlar yaşayamamaktadır. Bu insanların yemek borusunun girişindeki kapakçık, genellikle geğirmesine engel olan bir durum olarak karşımıza çıkar. Bu kapakçığın yeterince açılmaması neticesinde bu kişiler geğiremez ve sonuç olarak bir takım problemler ortaya çıkar.

Geğirememe Sendromunun Belirtileri

Geğirememe sendromu olan kişiler genellikle mide rahatsızlıkları ve yemek borusu ile ilgili problemleri yaşar. Hastalarda geğirmenin artması veya hiç olmaması, önemli hastalıkların belirtisi olabilir. Tipik belirtiler genellikle midede hazımsızlık, şişkinlik, midede guruldaşma ve sonucunda göğüs ve karın ağrısına dönüşen, şişkinliğe bağlı ağrılar ve bağırsaklarda aşırı gaz şikâyetidir. Geğirememe sendromuna sahip olanlar genellikle gazlı içecekleri tolere etmekte zorlandıkları yönünde şikayetlerde bulunurlar.

Geğirememe Sendromunun Tanı Süreci

Bu şikayetleri yaşayan kişiler genellikle önce bir sindirim sistemi uzmanına başvururlar. Ancak, endoskopi gibi bazı testlerden sonra genellikle hiçbir belirgin neden bulunamaz. Bu durum, bu kişilerin bu rahatsızlıkla yaşamaya devam etmeye zorlanmasına neden olmaktadır.

Ancak, iyi bir haber var; 2019 yılında tanımlanan Geğirememe Sendromu, tedavi edilebilir olduğu bilinen bir hastalıktır. Bu rahatsızlık için genellikle bir kereye mahsus uygulanan yemek borusuna botoks işlemi etkili bir tedavi yoludur. Sonuç olarak, bu tedavi sonrasında hastalar geğirebilir ve midedeki şişkinlik geçer. Hastalar bu sayede topluma ve sosyal hayata tekrar dönebilirler.

Geğirememe Sendromu için Tedavi Seçenekleri

Belirtiler yaşadığınızı düşünüyorsanız ve doğru tedavi yöntemini kestiremiyorsanız, en kısa zamanda bir KBB doktoru ile görüşme planlayın. Geğirememe sendromu, sosyal hayattan izole edebilir ve sindirim sisteminiz üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Bu nedenle önemsenmesi ve uygun bir şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir. Kendinize dikkat edin ve sağlığınıza önem verin. Geğirememe sendromunun tedavi edilebilir olduğunu unutmayın.

Bu gönderiyi paylaş